PROJEKT TEAM TOKYO 2020

PROJEKT WSPARCIA DRUŻYNY NARODOWEJ W DYSCYPLINIE UJEŻDŻENIE,
SKOKI I WKKW NA OLIMPIADĘ I PARAOLIMPIADĘ

Dyscypliny jeździeckie / Nasi podopieczni

Ujeżdżenie

Wdzięk szyk i elegancja

Większości osób dyscyplina zwana ujeżdżeniem bądź z franc. dressage kojarzy się z „tańczącymi końmi”. Istotnie, tę olimpijską konkurencję można porównać do tańca, czy łyżwiarstwa figurowego. Ujeżdżenie, zwłaszcza na poziomie Grand Prix, to najwyższy stopień wtajemniczenia, porozumienia i harmonii z koniem. Z drugiej strony, prawidłowe wyszkolenie konia pod kątem ujeżdżeniowym, to podstawa każdej jeździeckiej dyscypliny sportu.

Z pewnością jest to sport dla osób cierpliwych i perfekcjonistów. Oglądając ujeżdżenie trzeba zdać się na własne wyczucie estetyczne. Udane przejazdy to takie, które odbyły się w sposób harmoniczny, bez oporów, płynnie i z lekkością.

Sylwetki zawodników

Wyzwania i szanse

 • W roku 2018 głównym celem jest start drużyny w Mistrzostwach Świata w Tryon, natomiast celem długofalowym udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokyo
 • Punkty te zawodnicy zdobywają startując w zawodach międzynarodowych. Każdy taki wyjazd generuje koszty, które mogą się stać barierą nie do pokonania przez zawodników.

Skoki przez przeszkody

Prędkość i energia

Jest to jedna z najbardziej popularnych i medialnych dyscyplin jeździeckich, z roku na rok przyciągająca coraz większą ilość widzów oraz nowych adeptów. Ale czy napisanie, że polega na pokonaniu przeszkód ustawionych na placu konkursowym zwanym parkurem w jak najlepszym czasie i bez tzw. zrzutek wystarczy?

Od lat obserwuję zmagania jeźdźców podczas zawodów w skokach przez przeszkody, na różnych poziomach. I za każdym razem odkrywam piękno tego sportu na nowo.

Sylwetki zawodników

Wyzwania i szanse

 • Z naszego regionu geograficznego na Igrzyska w TOKYO będą kwalifikowały się dwie drużyny (do RIO była jedna)
 • Kwalifikacje drużyn na IO 2020 roku odbywać się będą podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku, Mistrzostw Europy w 2019 roku oraz podczas specjalnych konkursów dla naszego regionu.
 • Kwalifikacje indywidualne są ściśle związane z zajmowaną przez danego zawodnika pozycją w FEI Longines Ranking.

Wszechstronny konkurs konia wierzchowego

Jeździecki „Triatlon”

Jeździecka konkurencja olimpijska często tytułowana przez osoby ze środowiska „Królową” wśród wszystkich jeździeckich zmagań sportowych. Składają się na nią starty w trzech dyscyplinach:

 • Próba ujeżdżeniowa
 • Próba terenowa (KROS)
 • Próba skokowa WKKW

WKKW to prawdziwy sprawdzian umiejętności i wytrzymałości i partnerstwa. Zarówno jeździec jak i koń muszą wykazać się niebywałą wręcz wszechstronnością, żeby z dobrym wynikiem ukończyć wszystkie trzy próby. Zawodnik uczestniczący w rywalizacji nie tylko musi posiadać odpowiednie umiejętności jeździeckie ale przede wszystkim musi wykazać się doskonałą znajomością możliwości swojego konia i dysponować wyczuciem, które pozwoli parze jeździec-koń szczęśliwie ukończyć zawody.

Sylwetki zawodników

Wyzwania i szanse

 • Dysponujemy stawką zawodników i sztabem szkoleniowym , który jest w stanie przygotować i wyłonić drużynę na Igrzyska w TOKYO 2020r.
 • Od Olimpiady w TOKYO 2020 nastąpi zmiana poziomu kwalifikacji i rozgrywek olimpijskich w WKKW, umożliwiające kwalifikacje szerszej grupie zawodników.

Parajeździectwo

 • Parajeździectwo jest dyscypliną sportową, uprawianą przez osoby z niepełnosprawnością fizyczną. W Polsce najbardziej rozwiniętą i do niedawna jedyną dyscypliną parajeździecką jest paraujeżdżenie.
 • Paraujeżdżenie jest oficjalną dyscypliną, uznaną przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Rozgrywane są Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w Paraujeżdżeniu, dyscyplina ta jest również obecna na Igrzyskach Paraolimpijskich.
 • Zawodnicy startują na pięciu różnych poziomach , w zależności od stopnia ich niepełnosprawności. Poziom określany jest na podstawie klasyfikacji zawodnika. Zawodnicy wykonują testy indywidualne i drużynowe, a także programy dowolne z muzyką na standardowym czworoboku. Niektórzy zawodnicy z powodzeniem startują w zawodach w ujeżdżeniu, rywalizując ze zdrowymi sportowcami.
 • W ubiegłym roku barwy Polski na zawodach międzynarodowych reprezentowało czworo zawodników.

Sylwetki zawodników